Konferencja Pediatryczno-Neonatologiczna PRO INFANTIS 2019

13 czerwca - 14 czerwca

Pobierz program i informacje w formacie PDF – Proinfantis 2019.pdf

Zauważalny jest coraz wyraźniej brak neonatologów w Polsce. Skutkiem takiej sytuacji jest coraz częstsza aktywność pediatrów w oddziałach neonatologicznych poziomu pierwszego i drugiego opieki referencyjnej. Dlatego zapraszamy pediatrów, neonatologów oraz pielęgniarki i położne do wysłuchania ciekawych wykładów oraz dyskusji dotyczących opieki i leczenia noworodków oraz niemowląt podczas drugiej edycji Konferencji PRO INFANTIS 2019 w dniach 13-14 czerwca 2019r. w Hotelu Aurora**** w Międzyzdrojach.

Ramowy program konferencji PRO INFANTIS 2019

Sesja I: Zakażenia wewnątrzmaciczne

Diagnostyka i leczenie w okresieprenatalnym i postnatalnym, długofalowy follow-up.
K. Drews, A. Mrozikiewicz, J. Wysocki

Sesja II: Szczepienia w okresie pre- i postnatalnym:

Jak rozmawiać z rodzicami, powikłania poszczepienne – mity i fakty, szczepienia w rodzinie, indywidualny kalendarz szczepień: kiedy i jak?
K. Drews, T. Jackowska, J. Wysocki

Sesja III: Problemy chirurgii okresu noworodkowego i ich następstwa

Leki przeciwbólowe i leki znieczulające, niemowlę po operacji w gabinecie lekarza pediatry, jak przygotować noworodka do zbiegu operacyjnego,  żywienie i opieka po zabiegu, rola USG w diagnostyce.
P. Mańkowski, M. Błaszczyński, Ł. Karpiński, W. Walas, K. Jończyk, P. Kruczek

Sesja IV: Choroby układu oddechowego od urodzenia po liceum

czy kaszel trzeba leczyć?, ciężkiego stopnia BPD w gabinecie pediatry, choroby wirusowe dróg oddechowych, czy to już jest astma?
A. Pogorzelski, W. Feleszko, H. Krauss, J. Mazela

Sesja V: Żywienie

Postępowanie z noworodkiem hipotroficznym, niejadek – wyzwanie dla lekarza rodzinnego, czego dziecko nie powinno jeść, rola dietetyka w leczeniu zaburzeń odżywiania, rola psychologa w zaburzeniach odżywiania
A. Horvath, D. Gruszfeld, B. Czeszyńska

Sesja VI: Diagnostyka obrazowa w neonatologii i pediatrii

USG w chorobach przewodu pokarmowego, USG w gabinecie pediatry, badania USG wcześniaka – standardy postępowania
K. Mielnik, K. Jończyk, P. Kruczek

Sesja VII: VARIA

transport „N”, karmienie mlekiem z banku – korzyści i wyzwania, trudny pacjent, trudni rodzice i mamy problem, długotrwała hospitalizacja i opieka domowa hospicyjna, przypadki kliniczne

Sesja VIII: Niewydolność nerek, zakażenia układu moczowego

Postępowanie w szpitalu i w gabinecie lekarza rodzinnego, odległe następstwa niewydolności nerek okresu noworodkowego
T. Jackowska, T. Jarmoliński, B. Łoniewska

Sesja IX: Hematologia

Zaburzenia hematologiczne okresu noworodkowego: zakrzepice, następstwa wczesnych zakażeń okresu noworodkowego, odległe następstwa niedokrwistości
T. Urasiński, A. Kurylak, P. Korbal

Sesja X: Zakażenia

Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, biegunki – leczenie, zakażenia górnych dróg oddechowych: kiedy do laryngologa a kiedy do pediatry?, rola probiotyków w zapobieganiu infekcjom, pielęgnacja i higiena jamy ustnej: noworodki, niemowlęta i małe dzieci
T. Jackowska, J. Szydłowski

Szczegółowe informacje oraz rejestracja uczestników: www.proinfantis.pl

Do zobaczenia w Międzyzdrojach!

Z poważaniem,

dr hab. Jan Mazela, prof. UM